MÉDIA
ROK
VYHLEDAT
24. 6. 2024
ČRo Plus

Rozhovor s laureátkou Prémie Otto Wichtrleho

Ľubica Vetráková se věnuje výzkumu ledu a zmrazených vodních roztoků. Pro studium mikro-morfologie ledu, jeho dynamických proměn a lokalizaci nečistot využívá zejména pokročilou environmentální rastrovací elektronovou mikroskopii (A-ESEM) v kombinaci s dalšími fyzikálně-chemickými metodami charakterizace vzorků.

6. 3. 2024
různé zdroje

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem

V úterý 5. 3. 2024 proběhla vernisáž výstavy Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Vědy a umění Akademie věd ČR, kterou zahájila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Výstava vznikla na základě dlouholeté vědecké spolupráce vědců výzkumné skupiny Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR Biofyzikálního ústavu AV ČR. Výstavu v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě můžete navštívit do 14. června 2024 každý všední den od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

21. 4. 2023
různé zdroje

Slané aerosoly z polárních ledů ničí ozon. Jejich vznik objasnili brněnští vědci

Vliv slaných aerosolů vznikajících ze slaného ledu v polárních oblastech na počasí, klima a atmosféru je velmi významný a na svědomí mají mimo jiné i ničení ozonu či přeměnu rtuti v životním prostředí na jedovatější formu. Vzniknou sublimací slaného ledu neškodné, větší kousky soli nebo naopak potenciálně nebezpečné malé částice, které se vznesou do atmosféry ve formě aerosolu? Jak přesně budou tyto částice soli vypadat a jaké budou mít vlastnosti? Odpověď nejen na tyto otázky přinesl výzkum brněnských vědců ze skupiny Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) vedený doc. Ing. et Ing. Vilémem Nedělou, Ph.D, ve spolupráci se skupinou doc. Dominika Hegera z Masarykovy univerzity a Dr. Xin Yangem z British Antarctic Survey (Cambridge, UK).

10. 3. 2023
Apetýt (ČRo Brno)

Unikátnost elektronového mikroskopu? Prozkoumat vzorek a vrátit ho zpátky do přírody, říká vědec Neděla

„Elektronová mikroskopie je jízda! Přepisujeme učebnice biologie a chemie, letos se chystáme zveřejnit jeden z přelomových výsledků našich výzkumů,“ říká Vilém Neděla, který je vedoucím týmu Environmentální elektronové mikroskopie v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

15. 12. 2022
ÚPT AV ČR

Věda fotogenická 2022

Eva Tihlaříková z vědecké skupiny Environmentální elektronové mikroskopie ÚPT, získala v soutěži Věda fotogenická 2022 za snímek „Démon“ Cenu odborné poroty Nejlepší fotografie za I. vědní oblast a Cenu Akademické rady.

17. 10. 2022
www.televizeseznam.cz

Vědci v Brně mají unikátní elektronový mikroskop. Je jediný na světě

10. 6. 2022
Akademie věd České republiky

Unikátní výstava

Od 10.6.2022 se ve vestibulu Biofyzikálního ústavu AV ČR konala výstava sbírky fotografií vzniklých ve spolupráci vědců Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Biofyzikálního ústavu AV ČR v Brně.

11. 4. 2022
ÚPT AV ČR

Titulní strana Geophysical Research Letter

Na jaře letošního roku vyšlo vydání odborného časopisu Geophysical Research Letters na jehož titulní straně je obrázek vytvořený skupinou Environmentální elektronové mikroskopie.

20. 11. 2020
Česká televize

Svět pod mikroskopem

26. 6. 2020
různé zdroje

Unikátní elektronový mikroskop z Brna umí zobrazit kapsule s živými buňkami pro výzkum nových antivirotik!

Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, spolu se svými slovenskými kolegy, představili novou metodu, která posunuje hranice možností environmentální rastrovací elektronové mikroskopie při výzkumu a vývoji velice citlivých vzorků v přirozeném stavu. Tato metoda může být využita například pro vývoj nových léčiv.

31. 10. 2018
různé zdroje

Unikátní detektor elektronů z Brna pomohl odhalit nové živočišné druhy

Unikátní detektor elektronů, představený před půlrokem v Brně, si připsal první významný objev. Brněnský tým díky němu zobrazil vířníky z druhového komplexu Brachionus calyciflorus v jejich přirozeném vlhkém prostředí, a získal tak v tomto směru celosvětové prvenství. Detektor navíc vědcům pomohl objevit doposud neznámé druhy těchto drobných, pouhým okem neviditelných organismů.

9. 1. 2018
různé zdroje

Ledové květy za ozonové díry nemůžou. Špatné pověsti je zbavili brněnští vědci

Tým brněnských vědců ze skupiny Environmentální elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) vedený Ing. et Ing. Vilémem Nedělou, Ph.D, provádí ve spolupráci s doc. Dominikem Hegerem z Masarykovy univerzity a Xin Yangem z British Antarctic Survey (Cambridge, UK) unikátní pozorování ledových vzorků pomocí speciálně upraveného elektronového mikroskopu. Nedávno svým pozorováním vyvrátili hypotézu o roli tzv. ledových květů při vzniku slaných aerosolů v polárních oblastech a jejich vlivu na ničení ozónové vrstvy. Výsledky tohoto výzkumu byly nedávno publikovány v prestižním vědeckém časopise Atmospheric Chemistry and Physics.

11. 7. 2016
různé zdroje

Japonci ocenili brněnské vědce. Zaujala je metoda pozorování živých organismů v elektronovém mikroskopu

Brněnští vědci získali od Japonské mikroskopické společnosti prestižní ocenění. Popsali například metodu, jak pozorovat živé organismy v elektronovém mikroskopu, aniž by musely uhynout. Tuzemští odborníci tak potvrdili svůj celosvětový věhlas a rozšíří spolupráci se zahraničními badateli.

8. 12. 2015
různé zdroje

Jediný svého druhu v Evropě: V Brně uvádí do provozu špičkový mikroskop

V brněnském Ústavu přístrojové techniky Akademie věd otevřeli novou laboratoř s unikátním elektronovým mikroskopem. Přístroj posouvá dosavadní hranice pozorování obtížně zobrazitelných vzorků. Bude je možné pozorovat v přirozeném stavu díky speciálně upravenému prostředí. Ústav mikroskop koupil od společnosti FEI a bude na něm testovat vlastní aplikace a systémy, řekl ČTK vedoucí výzkumného týmu Vilém Neděla.

25. 3. 2015
různé zdroje

Brněnští vědci mají nový způsob pozorování rostlin v mikroskopech

Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR (ÚPT) a Mendelovy univerzity představil světu novou metodu pozorování rostlinných vzorků v jejich přirozeném stavu. Metoda, která posouvá hranice elektronové mikroskopie, byla uvedena na několika světových kongresech a uveřejnily ji prestižní mikroskopické časopisy jako Microscopy Research & Techniques nebo Microscopy and Microanalysis.

2. 3. 2014
Česká televize

Lovci záhad - Podivný kámen z vesmíru

17. 10. 2013
Česká televize, Události v regionech – Brno

Mladí vědci dorazili na školu mikroskopie

V pondělí se do Brna sjelo na 100 mladých talentů elektronové mikroskopie z České i Slovenské republiky. Ústav přístrojové techniky AV ČR totiž pořádá Podzimní školu základů elektronové mikroskopie, do které se zapojil také Ústav fyziky materiálů AV ČR a  firmy FEI Czech Republic, s. r. o., TESCAN, a.s., a Delong Instruments, a. s.

 

10. 9. 2013
různé zdroje

Revoluční metoda brněnských vědců dovolí studovat živé organismy elektronovým svazkem

Prestižní americký časopis Microscopy and Microanalysis uveřejnil studii brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v.v.i. Díky jejich nové metodě lze pozorovat živé organismy v elektronovém mikroskopu, aniž by je to stálo život. Metoda posouvá hranice elektronové mikroskopie směrem k šetrnějšímu způsobu studia živé přírody a může pomoci jak v biologii a farmacii, tak například i v potravinářství. Studovat přežívající organismy v klasickém elektronovém mikroskopu je kvůli velmi nízkému tlaku plynů v okolí vzorku nemožné. Doposud věda dokázala dlouhodoběji studovat živé organismy pouze světelným, neboli optickým mikroskopem. Ten však často nemá dostatečnou hloubku ostrosti a rozlišení.

14. 4. 2004
Česká televize

Česká hlava – Elektronové mikroskopy